Oskara Seiksta eistekstu kruojums “Vokora vuordi draugim”
Oskara Seiksta eistekstu kruojums “Vokora vuordi draugim”

Krājumā “Vokora vuordi draugim” iekļauti 25 gadu laikā sarakstīti īsteksti – kā dzejoļi, tā arī īsprozas fragmenti par izvēli, sekām un atbildību, tajā skaitā arī pravietiskas norādes par pandēmijas biedējošo fonu, kā arī kolektīvo cēloņu un notikušo sakarībām. Jaunākie krājuma teksti radīti 2021. gada pavasarī, vecākie – pat 1996. gadā.

Kā atzīst rakstnieks, literatūrzinātnieks un grāmatas redaktors Valentīns Lukaševics, “Vokora vuordi draugim” ir pats skumīgākais un pesimistiskākais krājums latgaliešu, latviešu un varbūt pat Baltijas literatūrā: “99 dzejoļi, nevienā ne mazākā saules stariņa…. Neviena optimistiska dzejoļa!”

O. Seiksts ir viens no spožākās, teiksmainākās un huligāniskās mūsdienu latgaliešu literatūras autoriem. O. Seiksta darbi ir netradicionāli, pilni eksperimentu, viņam raksturīga apzināta iegremdēšanās valodas senākajos slāņos, izceļot aizmirstas valodas pērles. Spilgti iegājis literatūrā 20. gadsimta 90. gadu sākumā, viņš ir viens no pirmā postmodernisma romāna latgaliešu literatūrā “Valerjana dzeive i redzīni” autoru tajā laikā plašu vērību dabūjuši jauno autoru kopkrājuma “Pagrauda” sastādītāji.