Daņču gruomateņa – albums “Latgolys daņči i na tik”
Daņču gruomateņa – albums “Latgolys daņči i na tik”

Pēc vairāk kā 3 gadu darba pie Latgales dančiem, 2022. gadā tika izdota grāmatiņa cietajos vākos ‘’Latgolys daņči i na tik / Latgales danči un ne tikai’’ ar CD ‘’Ekur, šekur’’, ko iespēlējusi folkloras kopa Svātra.

Šī grāmatiņa ir unikāla ar to, ka visi deju apraksti publicēti divās valodās – latviešu un latgaliešu – pirmo reizi Latvijas vēsturē latviešu tradicionālās dejas terminoloģija speciāli tulkota latgaliski. Katra deja papildināta ar notīm, zīmējumiem un atsaucēm uz teicējiem. Lai pēc iespējas labāk būtu iespējams atspoguļot danču mūziku, folkloras kopa Svātra ir ierakstījusi mūziku CD, kas nāk komplektā ar grāmatiņu.

Sandis Zučiks ir biedrības Danču krātuve dibinātājas un izveidotājas. Biedrība nodarbojas ar Latvijā fiksēto danču restaurāciju, popularizēšanu un attīstīšanu. S.Zučiks ar danču fiksēšanu nodarbojas no 2017. gada, ar dejošanu no 2009. gada. Savā darbā autors pēta, apraksta un iedejo pats visas dejas. Ir iefilmējis daudz latgaliešu dančus (apskatāmi dancukratuve.lv). Lai izveidotu latgaļu danču grāmatiņu, autors pie tās strādājis 3 gadus.